Månadsarkiv: oktober 2004

Hittade 5 dissningar, visar 1-5.

Collateral

Tom Cruise har tagit några kliv bort från sina vanliga hjälteroller och övertygar som yrkesmördaren Vincent, en tvättäkta sociopat som har klara problem med att relatera till andra människor.

Sky Captain and the World of Tomorrow

Det har varit ovanligt mycket buzz kring den här filmen på nätets vanligaste nördkanaler. Kanske för att det är en gammal hederlig matinéfilm med robotar, flygare och futuristiska miljöer. Regissören hade aldrig varit i New York men han återskapade trettiotalets stadsmiljö utifrån gamla fotografier.

Resident Evil: Apocalypse

Filmen börjar med en onödigt lång tillbakablick på vad som hände i ettan, troligen för att få folk att betala ännu en gång för något de redan sett. Milla Jovovich är givetvis tillbaka som allas vår superagent Alice, numera uppgraderad till 2.0.

The Terminal

Tom Hanks och Steven Spielberg slår ännu en gång ihop sina begynnande flinter för att skapa film. Dock är det här en helt annan typ av historia än Saving Private Ryan. Hanks spelar den olycklige resenären som hamnar i trubbel när hans pass ogiltigförklaras.

Bourne Supremacy

Efter succén med Bourne Identity var det givet att Matt Damon skulle återvända som Jason Bourne, den förvirrade men ytterst effektive agenten. Efter händelserna i första filmen försöker Bourne varva mer på en strand i Goa med Marie, återigen spelad av Franka Polente. Jag antar att ett avslappnat nomadliv är enklare att genomföra om man har pengar från ett Schweiziskt bankfack och några dussin pass i ryggsäcken.