Into The Wild
Handling
En ung man kapar alla sina band med civilisationen och ger sig iväg till Alaska.
Reines dom
Det lät så bra på pappret. Jag såg verkligen framemot den här filmatiseringen av Jon Krakauers bok. Sean Penn kan vara grymt duktig när han är på rätt humör och historiens Kerouaciska drag tilltalade mig. Handlingen är baserad på en verklig händelse och riktiga fotografier dyker faktiskt upp i filmen.
Emile Hirsch spelar Christopher McCandless, en ung man som lämnar människobyn efter examen och självmant väljer ett liv i exil från civilisationen. Han klipper sönder sina plastkort, bränner sina kontanter och promenerar iväg med riktning mot Alaska.
På vägen dit möter han en samling outsiders, vilket beskrivs den dagbok som berättelsen har baserats på. Penn har öga för detaljer, som t.ex. att den lastbilschaffis som tar upp den liftande McCandless spelas av samme man som plockade upp den riktige McCandless för 18 år sedan.
Så långt låter allt bra. Men tyvärr blir det oftast bara fattigt och kvasifilosofiskt. Det som kunde varit berättelsen om en idealistisk ung man med filosofiska undertoner och skarpa iakttagelser om dagens samhälle blir snarare en dussinstory om en grabb som borde få en Darwin Award för att han ger sig ut i vildmarken utan minsta antydan till förberedelse.
För den som är intresserad står den övergivna bussen kvar på Stampede Trail utanför Denadi National Park i Alaska. Däremot är det inte den som förekommer i filmen, utan den kopian finns hemma hos Gordon Carlson i Cantwell.
Omdöme: Två små bär

Kommentarer